Ile kosztuje przeszczep włosów? Jak przebiega zabieg? - Dermapoint Katowice/Gliwice

Ile kosztuje przeszczep włosów?

Przeszczep włosów to zabieg, którego celem jest przywrócenie wzrostu włosów w tych obszarach skóry głowy, gdzie nastąpił zanik mieszków włosowych. Ile wynosi koszt przeszczepu włosów?

Czym jest przeszczep włosów?

Przeszczep włosów to jedna z metod odbudowy owłosienia na skórze głowy. Jego celem jest dodanie większej liczby włosów do tego obszaru głowy, który jest łysiejący lub przerzedzony. Odbywa się przez pobranie mieszków włosowych z okolicy potylicznej, ewentualnie z innych części ciała, np. klatki piersiowej, a następnie ich przeszczepienie w obszar łysiejący.

Przeszczepy włosów są przeprowadzane u mężczyzn i kobiet. Wyróżnia się różne metody przeszczepiania. Początki przeszczepów sięgają już XIX w. Wraz z upływem lat i rozwojem medycyny techniki zabiegu ulegały modyfikacji. Początkowo zabiegi wykonywano metodą FUT (follicular unit transplant), potocznie znaną jako strip. Przeszczep polegał na wycinaniu fragmentu skóry z potylicy. Mieszki włosowe były rozdzielane pod mikroskopem, a następnie wszczepiane. Metoda ta była obarczona długim czasem rekonwalescencji i znacznym ryzykiem powstania nieestetycznej, linijnej blizny.

Wygojona blizna po zabiegu wykonanym metodą FUT

Okolica dawcza bezpośrednio po zabiegu FUE.
Widoczna linia blizna po wcześniejszym zabiegu FUT

 

Aktualnie rzadko wykonuje się przeszczep metodą strip. Transplantacja włosów w XXI w. głównie opiera się na metodzie FUE (follicular unit excision), która polega na pobieraniu pojedynczych jednostek włosowych. Metoda ta charakteryzuje się zdecydowanie krótszym okresem rekonwalescencji, brakiem konieczności stosowania leków przeciwbólowych po zabiegu oraz możliwością wykonywania więcej niż jednego zabiegu w życiu. W celu pobrania pojedynczych mieszków włosowych konieczne jest zgolenie obszaru dawczego na  długość 1 mm.

 

Okolica dawcza -bezpośrednio po zabiegu FUE

 

Kto potrzebuje przeszczepu włosów?

Przeszczep włosów to polecane rozwiązanie dla mężczyzn i kobiet, choć znacznie częściej korzystają z niego panowie. Najczęściej przeszczep włosów wykonywany jest u pacjentów z łysieniem androgenowym. U podstaw wykonywania u nich przeszczepu leży fakt, że mieszki włosowe w okolicy potylicznej i skroniowej nie posiadają receptorów dla androgenów. Przyczyna braku receptorów dla hormonów męskich w  tych obszarach jest nadal nieznana, niemniej jednak często można spotkać osoby z bardzo zaawansowanym łysieniem, u których zazwyczaj pozostają włosy z tyłu głowy i nad uszami. Z tego powodu prawidłowe określenie miejsca poboru mieszków włosowych przez lekarza gwarantuje, że przeszczepione włosy nie wypadną w przebiegu łysienia androgenowego.

Podsumowując, przeszczep włosów polega na przeniesieniu mieszków włosowych pozbawionych receptorów na obszar, gdzie włosy przerzedziły się lub całkowicie zanikły.

Zabieg ten sprawdza się również w przypadku osób, u których występuje wrodzony brak owłosienia, np. na łukach brwiowych, brodzie. Korzystają z niego także osoby transpłciowe, chcące posiadać owłosienie np. na brzuchu, torsie albo włosy łonowe w miejscach po wykonanej operacji zmiany płci, w sytuacji, gdy terapia hormonalna nie przynosi pożądanego efektu. Przeszczep włosów jest też idealnym rozwiązaniem w przypadku blizn pourazowych.

FUE coraz częściej wykonywane jest w przypadku łysienia bliznowaciejącego, pod warunkiem, że proces postępującego włóknienia został zahamowany.

Gęste, zdrowo wyglądające, zadbane włosy to oznaka zdrowia i atrakcyjnego wyglądu. Dlatego na przeszczep decydują się często osoby, dla których wygląd jest ważny, które chcą być postrzegane jako zadbane i ładne. Piękne włosy poprawiają samoocenę i samopoczucie.

Koszt przeszczepu włosów

Przeszczep włosów to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który cechuje się dużą skutecznością, ale również niemałą ceną. Ceny przeszczepu włosów różnią się w zależności od miejsca, w którym są przeprowadzane.  Koszt zabiegu jest zależny przede wszystkim od metody, jaką przeszczep jest wykonywany w danej klinice. Zabiegi wykonywane metodą FUT czyli strip są tańsze niż FUE.Minusami są jednak zdecydowanie dłuższy czas rekonwalescencji oraz linijna blizna, która czasami jest bardzo widoczna i trudno ją zamaskować. Zabiegi wykonywane metodą FUE  należą do małoinwazyjnych, a więc w zasadzie bezbolesnych. Pacjent dochodzi do siebie  bardzo szybko, a po zabiegu nie ma żadnych widocznych blizn. Jednak czas trwania przeszczepu jest o wiele dłuższy niż w przypadku FUT. Zabieg wymaga bowiem  dużej precyzji i skupienia ze strony minimum trzyosobowego zespołu wykonującego go. Dla przykładu przeszczep 1 000 graftów metodą FUE trwa ok. 6 godzin, a 3 500 graftów – aż 12 godzin. Zabieg przeszczepu włosów tym sposobem jest niezwykle żmudny i wymaga dużego doświadczenia całego zespołu, a przede wszystkim lekarza. Sztuką jest bowiem takie zaplanowanie i rozmieszczenie nowych mieszków włosowych, aby konieczne było pobranie ich  jak najmniejszej ilości. Dzięki temu oszczędzany jest obszar dawczy. Należy pamiętać, że u większości pacjentów w okolicy potylicy jest jedynie około 20% pojedynczych graftów, pozostałe są podwójne, potrójne lub nawet poczwórne.

Wygląd mieszków włosowych po pobraniu okolicy potylicznej.

 

Ilość pobranych i wszczepionych przeszczepów to także czynnik decydujący o cenie zabiegu.  Koszty zabiegu zwiększa ponadto konieczność użycia wysokiej klasy sprzętu wraz z akcesoriami potrzebnego do wykonania zabiegu.  Decydując się na przeszczep należy liczyć się z wydatkiem od ok. 8 000 zł do nawet 30 000 zł w zależności od wielkości obszaru wymagającego przeszczepu i – co za tym idzie – ilości mieszków włosowych konicznych do przeszczepienia.

Dla przykładu:

  • zakola wymagają przeszczepu około 800 – 1 000 graftów,
  • zakola z przeszczepem okolicy czubka głowy – 1 500 – 2 000 przeszczepów,
  • tonsura (tył głowy) – około 1 000 graftów,
  • Przeszczep włosów na całej głowie (tonsura + okolice czubka głowy i zakola) wymaga pobrania 3 000 graftó

W większości klinik cena jednostkowa za pojedynczy przeszczep spada wraz z sumaryczną ilością przeszczepionych mieszków. Im większy zabieg, tym cena za pojedynczy przeszczep jest niższa.

 

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz