dermatoskopia

Kapilaroskopia: badanie zmian naczyniowych

Kapilaroskopia jest podstawowym narzędziem diagnostycznym mikrokrążenia. Polega na nieinwazyjnej ocenie drobnych naczyń krwionośnych zlokalizowanych w obrębie wałów paznokciowych. Te drobne naczynia nazywane są również kapilarami, stąd nazwa tej techniki obrazowania – kapilaroskopia.

Jest to podstawowa metoda diagnostyczna w poszukiwaniu przyczyn objawu Raynauda, czyli napadowego marznięcia i blednięcia/sinienia palców rąk oraz stóp. Sam objaw jest niezwykle częsty, gdyż dotyczy nawet 10-20% społeczeństwa, ale należy pamiętać, że może to być pierwszy zwiastun chorób tkanki łącznej, tj. twardzina układowa, toczeń rumieniowaty czy też zapalenie skórno-mięśniowe.

ZALECENIA PRZED BADANIEM

  • 2 tygodnie przed badaniem należy zaprzestać wszelkich czynności mogących prowadzić do przerwania  ciągłości „skórek” palców rąk tj. zabiegi manicure, wycinanie „skórek”.
  • 2 godziny przed zabiegiem nie należy również pić kawy i palić papierosów.


PRZEBIEG BADANIA

Badanie trwa około 15 minut. Po nałożeniu kropli olejku immersyjnego przeprowadzana jest ocena mikrokrążenia w obrębie wałów paznokciowych, najczęściej palców III i IV obu rąk (alternatywnie w obrębie palców stóp). Badanie przeprowadzane jest za pomocą wideokapilaroskopu, co pozwala cyfrową dokumentację obrazów i przedstawienie Pacjentowi zmian naczyniowych na monitorze komputera. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, w związku z tym od razu można wrócić do codziennych czynności. W gabinecie Derma Point badanie wykonywane jest przez dr Bartosza Miziołek, który ukończył specjalistyczny kurs kapilaroskopii organizowany przez Europejskie Towarzystwo Reumatologiczne EULAR (European League Againt Rheumatism).

Kapilaroskopia 150 zł