MIĘCZAK ZAKAŹNY

Mięczak zakaźny jest chorobą skóry i błon śluzowych wywoływaną przez wirus z grupy ospy (molluscum contagiosum virus – MCV). Objawia się występowaniem charakterystycznych zmian – małych (1-6 mm) i twardych, połyskujących grudek o zabarwieniu skóry, jasnoróżowym lub perłowobiałym, wypełnionych serowatą wydzieliną. W centrum zmiany często usytuowane jest charakterystyczne zagłębienie, nazywane „pępkowym”.

Choroba najczęściej dotyka dzieci i młodzież, ale chorują na nią także – choć rzadziej – osoby dorosłe. Mięczak charakteryzuje się wysoką zakaźnością. Dzieci najczęściej zakażają się poprzez bezpośredni kontakt ze skórą, wydzieliną z wykwitów skórnych lub z przedmiotami używanymi przez osobę chorą np. pościel, ręczniki czy ubrania. W przypadku nastolatków i młodych dorosłych mięczak występuje zwykle jako choroba weneryczna – przenoszona drogą płciową. U dzieci często dochodzi do autoinokulacji czyli samozakażenia na skutek drapania pierwotnych ognisk chorobowych. U dorosłych zaś rozsiew następuje na skutek golenia owłosienia okolic intymnych.

Okres wylęgania choroby wynosi od tygodnia do ok. 6 miesięcy. U pacjentów z upośledzoną odpornością liczba wykwitów mięczaka zakaźnego może sięgać nawet do kilkudziesięciu guzków. Czasami pojawia się też obrzęk lub stan zapalny zmiany – świadczy to o jej ustępowaniu, co następuje zwykle w okresie 1-2 tygodni.

Lekarz dermatolog najczęściej stawia diagnozę rozpoznając mięczaka na podstawie obrazu klinicznego, czasem jednak wspomaga się dermatoskopem lub zleca badanie histopatologiczne, by wykluczyć brodawki, kłykciny kończyste, prosaki itp. zmiany.

Ogniska mięczaka zakaźnego mogą ustępować samoistnie w ciągu kilku miesięcy do 2 lat. Jednak ze względu na dużą zakaźność mięczaka zaleca się wdrożenie leczenia. W terapii można stosować: łyżeczkowanie, laseroterapię, krioterapię ciekłym azotem lub nakładanie miejscowo preparatów zawierających wodorotlenek potasu.

Osobę uznaje się za wyleczoną, gdy w okresie 4 miesięcy nie pojawiają się nowe wykwity mięczaka.

Mięczak zakaźny

Autor: Monika Giza

 

 

Share this post

Powiązane wpisy

Wypełnij formularz

Skontaktujemy się z Tobą!

    Pola dodatkowe pomocne w procesie realizacji zapytania

    Dodaj zdjęcia: tyłu głowy, lewego boku głowy oraz prawego boku głowy.
    Format: JPG, PDF, JPEG, PNG, WEBP. Rozmiar: max 25MB.

    *informacje wymagane