Nużeniec
Nużeniec jest pajęczakiem mikroskopijnych rozmiarów i należy do rzędu roztoczy. Chociaż jest tak mały, to potrafi przysporzyć wielu problemów. Nużeniec jest pasożytem preferującym żerowanie na skórze bogatej w gruczoły łojowe (skóra głowy, twarz, mieszki włosowe).
Nużeniec ma robakowaty, obły kształt ciała i 4 pary malutkich odnóży. Jego cykl rozwojowy trwa około 3-4 tygodnie. Można się zarazić nużeńcem poprzez bezpośredni kontakt z jajami tego pajęczaka, mogą się one znajdować np. w unoszącym się w powietrzu kurzu. Do zarażenia może także doprowadzić kontakt z zarażonym zwierzęciem przebywającym w naszym otoczeniu (pies, kot, królik oraz inne zwierzęta domowe). Po zarażeniu można zauważyć jego drażniące działanie na nasz organizm.
Nużeniec wywołuje chorobę zwaną demodekozą, ale jest też uznawany za czynnik zaostrzający przebieg wielu innych schorzeń takich jak: trądzik różowaty, trądzik pospolity, łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie brzegów powiek, wypadanie włosów rzęs i brwi, zespół suchego oka.
Okuliści wskazują nużeńca jako przyczynę świądu i pieczenia okolic oczu, porannego zlepienia powiek, wypadania rzęs, nawracających jęczmieni i gradówek. Do objawów chorobowych demodekozy, należą przede wszystkim zmiany występujące na skórze twarzy, powstające grudki i krostki oraz towarzyszący świąd i pieczenie tych okolic. Są to dokładnie te miejsca, gdzie pasożytuje nużeniec.
Opracowano innowacyjną procedurę umożliwiającą diagnostykę w kierunku chorób spowodowanych nużeńcem ludzkim. Istotą procedury jest specjalny zestaw diagnostyczny Demodex, dzięki któremu można pobrać materiał ze skóry, brwi lub rzęs i przekazać go do badań laboratoryjnych.
Zalecenia mające na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia nużeńcami:
- Unikanie wspólnego używania ręczników i przyborów higienicznych
- Zwracanie uwagi w salonie fryzjerskim na korzystanie z zdezynfekowanych akcesoriów (grzebień, szczotka, nożyczki i inne)
- Unikanie wspólnego korzystania z zalotek, tuszy do rzęs, pędzli w gabinetach kosmetycznych i drogeriach
- Zmiana poszewki poduszki, na której śpisz przynajmniej raz w tygodniu