Łysienie telogenowe – czym jest i jak leczyć? Przyczyny i objawy

Łysienie telogenowe stanowi jeden z najczęstszych powodów wypadania włosów u kobiet i mężczyzn. Na czym dokładnie polega to schorzenie? Jakie są jego przyczyny i w jaki sposób można je leczyć?

Co to jest łysienie telogenowe?

Łysienie telogenowe to choroba skutkująca wypadaniem włosów. Bezpośrednią przyczyną wypadania włosów jest wzrost odsetka włosów w fazie telogenu. Cykl wzrostu włosa składa się z trzech faz. Są to:

  • anagen – pierwsza faza trwająca od 2 do maksymalnie 6 lat. W przypadku młodych osób bez chorób czy innych zaburzeń nawet 90% wszystkich włosów występuje równocześnie w tej fazie;
  • katagen – druga faza jest przejściowa i trwa bardzo krótko – zazwyczaj ok. 2-3 tygodni. Okres ten stanowi przygotowywanie się włosa do obumierania. W tym czasie zmniejsza się opuszka włosa, stopniowo wyhamowując wzrost. Pod koniec tego etapu następuje oderwanie się końcówki włosa od brodawki, która znajduje się w mieszku włosowym, a następnie jego przesunięcie bliżej skóry;
  • telogen – trzecia faza polega na spoczynku mieszka włosowego. Może trwać od 2 do 6 miesięcy. W tym czasie włosy przestają rosnąć i słabną. Pod koniec następuje wypadnięcie włosa, a także wytwarzanie się w mieszku włosowym nowego włosa i opuszki. W normalnych warunkach, u zdrowych, młodych ludzi owłosienie w tej fazie stanowi ok. 10% wszystkich włosó

W wyniku chorób albo zaburzeń hormonalnych może dość do zaburzenia cyklu włosa, zazwyczaj anagenu, czego efektem jest wydłużenie pozostałych faz.

Łysienie telogenowe różni się od innych rodzajów łysienia tym, że dochodzi do niego w momencie zahamowania fazy anangenowej. W jednym czasie bardzo dużo włosów wypada, gdyż mieszki włosowe weszły w fazę telogenu. Schorzenie to nie prowadzi do zaniku czy uszkodzenia mieszków włosowych.

Przeszczep włosów FUE w Derma Point

WYPEŁNIJ FORMULARZ >

Przyczyny łysienia telogenowego

Główną przyczyną łysienia telogenowego jest szeroko pojęty stres, nie tylko emocjonalny ale również stres organizmu związany z różnymi chorobami. Pod wpływem zaburzenia homeostazy organizmu dochodzi do zahamowania podziałów komórkowych w mieszku włosowym . Prowadzi to do szybkiego, jednoczasowego wejścia wielu mieszków w fazę wypadania, czyli telogenu.

Do czynników wywołujących łysienie telogenowe należą:

  • duży albo przewlekły stres,
  • ciężkie choroby przewlekłe, np. nowotwory,
  • choroby skórne, np. alergiczna wysypka skóry głowy, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca,
  • wszystkie choroby zakaźne,
  • stosowanie niektórych lekarstw, np. leków dla epileptyków, retinoidów, beta-blokerów,
  • silne obciążenie organizmu, np. poród, uraz, operacja, wysoka gorączka,
  • zaburzenia hormonalne spowodowane przez nadczynność i niedoczynność tarczycy, poród, problemy z przysadką mózgową,
  • zatrucia metalami ciężkimi, takimi jak rtęć czy ołów,
  • zła dieta, która może doprowadzić do braków w organizmie, np. niedoborów mikro- i makroelementów oraz witamin.

Łysienie telogenowe – objawy

Najważniejszym i pierwszym objawem łysienia telogenowego jest znaczne przerzedzenie włosów na głowie. Występuje nadmierne wypadanie włosów, co jest szczególnie widoczne w kąpieli albo w trakcie ich rozczesywania. Można wtedy zauważyć nawet całe pęczki włosów na szczotce czy grzebieniu. Nadmierne wypadanie włosów przeradza się w znaczne ich przerzedzenie. Dzieje się to nie tylko na skórze głowy. Co istotne, mieszki włosowe nie ulegają uszkodzeniu, co oznacza, że możliwe jest ich zregenerowanie.

Jak leczyć łysienie telogenowe?

Leczenie łysienia telogenowego jest możliwe po stosownym zdiagnozowaniu schorzenia. Podstawą diagnozy jest wywiad lekarski – lekarz pyta m.in. o nawyki żywieniowe pacjenta, choroby, przyjmowane leki, tryb życia, występowanie sytuacji stresowych itp. Specjalista wykonuje trichoskopię, test pociągania oraz zleca dodatkowe badania laboratoryjne z krwi.

Podstawą leczenia jest usunięcie przyczyn zaburzenia równowagi w organizmie pacjenta. Zazwyczaj już samo ich zlikwidowanie daje widoczne, pozytywne rezultaty i prowadzi do wyleczenia. Jeżeli natomiast powodem występowania schorzenia nie są zaburzenia w równowadze organizmu, to możliwości leczenia są niestety dość ograniczone, choć jak najbardziej możliwe.

Zazwyczaj dermatolodzy zalecają wówczas stosowanie preparatów stymulujących porost włosów oraz wzmacniających je. Są to zazwyczaj specyfiki w formie szamponów, odżywek, wcierek, ampułek. Możliwe jest też wykonanie pewnych zabiegów. Do najczęściej przeprowadzanych zabiegów należą:

  • mezoterapia igłowa skóry głowy substancjami odżywczymi i witaminami,
  • mezoterapia osoczem bogatopłytkowym,
  • światłoterapia LED,
  • karboksyterapia.
Katarzyna Mierzwińska
dr n. med. Katarzyna Mierzwińska

Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz podyplomowych studiów dla lekarzy z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Staż specjalizacyjny z dermatologii i dermatochirurgii odbyłam w Klinice Dermatologii w Katowicach. W 2016 r. obroniłam pracę doktorską dotyczącą leczenia łuszczycy.

Od 2010 r. wykonuję zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W 2013 r., jako jedna z pierwszych osób na Śląsku, zaczęłam wykonywać zabiegi przeszczepów włosów metodą FUE (S.A.F.E.R). Posiadam doświadczenie w wykonywaniu przeszczepów FUE, SAFER oraz robotem ARTAS.

DERMAPOINT
kontakt@dermapoint.pl

Share this post

Powiązane wpisy

Wypełnij formularz

Skontaktujemy się z Tobą!

    Pola dodatkowe pomocne w procesie realizacji zapytania

    Dodaj zdjęcia: tyłu głowy, lewego boku głowy oraz prawego boku głowy.
    Format: JPG, PDF, JPEG, PNG, WEBP. Rozmiar: max 25MB.

    *informacje wymagane