Przeszczep włosów pozwala skutecznie uzupełnić ubytki owłosienia. Mimo że współcześnie dostępnych jest kilka technik przeszczepu włosów, to nie każda cieszy się taką samą popularnością. Czym różnią się poszczególne metody przeszczepu włosów i która z nich pozwala uzyskać najlepsze rezultaty?
Przeszczep włosów metodą FUT
Metoda FUT (metoda STRIP) to jedna z najstarszych metod przeszczepu włosów. Polega ona na wycięciu paska skóry z obszaru dawczego (odpornego na działanie dihydrotestosteronu – metabolitu testosteronu), z którego następnie pod mikroskopem izolowane są pojedyncze grafty (mieszki włosowe). To właśnie one zostaną użyte podczas przeszczepu.
Przeszczep włosów metodą FUT oznacza:
- naturalny rezultat – możliwe jest zagęszczenie włosów,
- ból po wykonaniu zabiegu – często konieczne jest stosowanie środków przeciwbólowych,
- powstanie linijnej blizny – jest to istotne dla niektórych pacjentów.
Wspomniana podłużna blizna powoduje, że przeszczep włosów metodą FUT nie jest odpowiedni dla każdego – zwłaszcza dla osób preferujących krótkie fryzury. Mimo że w niektórych przypadkach technika FUT jest rekomendowana, to popularne stały się nowocześniejsze metody, a zwłaszcza FUE.
Przeszczep włosów metodą FUE
Przeszczep włosów metodą FUT (STRIP) często jest porównywany do przeszczepu włosów metodą FUE. Różnica sprowadza się do sposobu pobrania graftów – przeszczep włosów FUE to ulepszona technika FUT.
Na czym polega przeszczep włosów metodą FUE? W odróżnieniu od techniki FUT nie jest konieczne wycięcie płata skóry – lekarz wykonujący zabieg pobiera pojedyncze mieszki włosowe bezpośrednio z rejonów dawczych. Po ich sprawdzeniu pod mikroskopem są one umieszczane w obszarze biorczym. To sprawia, że okres rekonwalescencji jest krótszy, a pacjent unika bólu i szwów.
Wśród zalet przeszczepu włosów metodą FUE wymienia się przede wszystkim:
- bezpieczeństwo – ryzyko powikłań po zabiegu jest minimalne,
- jakość uzyskanego rezultatu – odrzucenie przeszczepu jest rzadko spotykane,
- możliwość pobrania włosów z różnych obszarów – na przykład brody czy klatki piersiowej,
- szybki powrót do codziennych aktywności – niemal od razu po zabiegu,
- minimalne blizny po wykonaniu przeszczepu włosów – są one mało zauważalne.
Metoda FUE to aktualnie najczęściej praktykowana i najlepsza metoda przeszczepu włosów pod względem efektów. Warto tylko mieć świadomość, że w tym przypadku przeszczep trwa dłużej, co ma odzwierciedlenie w cenie zabiegu. Wyższy koszt rekompensuje jednak możliwość uzyskania pożądanego rezultatu.
Możliwy jest też przeszczep włosów metodą FUE, ale z wykorzystaniem robota ARTAS. Jego rola polega na wytypowaniu i pobraniu odpowiednich mieszków włosowych. W rezultacie skrócony zostaje czas wykonania zabiegu, który jest jednocześnie bardziej precyzyjny – robot jest w stanie pobrać materiał bez jego przypadkowego uszkodzenia.
Przeszczep włosów metodą BHT
Opisane wyżej metody przeszczepu włosów mają pewną wspólną cechę – najczęściej obszarem dawczym jest tylna lub boczna część głowy. Metoda przeszczepu włosów BHT polega na pobraniu materiału dawczego z innych części ciała, na przykład klatki piersiowej, brody czy rąk. Z tego względu najczęściej przeszczep włosów metodą BHT wykonuje się u mężczyzn.
Przeszczep włosów metodą BHT oznacza:
- możliwość wykonania zabiegu na rozległym obszarze,
- niewielkie blizny po zabiegu,
- wykorzystanie włosów o innej strukturze – co jest główną wadą tej metody.
Przeszczep włosów metodą BHT jest mniej popularny niż przeszczepy FUT czy FUE. Najczęściej technika ta ma zastosowanie przy łysieniu androgenowym, gdy niemożliwe jest pobranie graftów ze standardowych okolic dawczych.
Przeszczep włosów metodą DHI
Przeszczep włosów DHI to metoda przeszczepu włosów wykorzystująca implantatory Choi. Przeszczep włosów metodą DHI to:
- szybkie wszczepienie pobranego materiału,
- nie zawsze optymalne zagęszczenie włosów,
- wysoki koszt zabiegu.
Mimo że metoda DHI jest uznawana za jedną z najnowocześniejszych, to nie można jej zastosować u każdego pacjenta. Kluczowe znaczenie ma rodzaj owłosienia – metoda ta jest rekomendowana jedynie u pacjentów z grubymi, prostymi włosami. Cienkie czy kręcone włosy są przeszkodą w wykorzystaniu metody DHI.