Przeszczepy włosów FAQ
- Marzysz o pięknych włosach, dzięki którymodzyskasz pewność siebie i zwiększysz swoją atrakcyjność? Zastanawiasz się nad przeszczepem, ale boisz się bólu, szpecącej blizny i długiej rekonwalescencji? Masz wątpliwości czy zabieg jest dla Ciebie? Nie wiesz od czego zacząć?
Napisz do nas maila lub umów się na konsultację w gabinecie, a my rozwiejemy Twoje wątpliwości.
- Na czym polega przeszczep włosów metodą FUE?
Przeszczep włosów nowoczesną metodą FUE (ang. Follicular Units Extraction) opiera się na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych i wszczepianiu ich w łysiejące miejsce. W przeciwieństwie do klasycznych metod transplantacji, stosowanych dotychczas, w przypadku FUE nie ma konieczności wycinania fragmentu skóry w okolicy potylicy. To z tego miejsca najczęściej pobiera się mieszki, ale można je też pozyskać z klatki piersiowej, brody lub kończyn dolnych. W miejscu pobrania mieszka włosowego, pozostaje mikroskopijna blizna, która jest niewidoczna gołym okiem.
- Dlaczego przeszczep FUE jest lepszy od klasycznego przeszczepu STRIP?
Dzięki metodzie FUE po zabiegu nie pozostaje nieestetyczna, linijna blizna w okolicy potylicy. Ponadto czas rekonwalescencji jest zdecydowanie krótszy – większość pacjentów wraca do pracy już po 7 dniach.
- Kiedy należy rozważyć wykonanie przeszczepu włosów?
W przypadku łysienia androgenowego, które jest procesem postępującym, polegającym na stopniowej miniaturyzacji mieszków włosowych. Co prawda we wczesnych etapach tego schorzenia odrost może nastąpić w efekcie zastosowania standardowego leczenia – np. preparatami finasteryd czy minoksydilem. Dopiero gdy obszar pozbawiony włosów utrzymuje się dłużej niż dwa lata wskazane jest rozważenie przeszczepu. Pod wpływem androgenów mogło bowiem dojść do całkowitego zaniku mieszków uniemożliwiającego odrost włosów.
- W jaki sposób można ocenić w jak dużym zakresie przeszczep będzie potrzebny?
Ilość przeszczepianych włosów zależy od wielkości obszaru wyłysienia i naturalnej gęstości włosów. Obszar zabiegu i ilość graftów jest ustalana indywidualnie, w trakcie bezpośredniej konsultacji z pacjentem.
- Jaki odstęp czasu powinno się zachować między kolejnymi przeszczepami?
Między kolejnymi przeszczepami musi nastąpić przynajmniej 4 – tygodniowa przerwa. Najlepiej jednak odczekać 12-14 miesięcy, aby widoczne były wszystkie przeszczepione włosy. To gwarantuje, że lekarz wykonujący kolejny zabieg wszczepi włosy w odpowiednim miejscu
- Czy przeszczep włosów boli?
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu jest całkowicie bezbolesny
- Czy przed zabiegiem trzeba obciąć włosy na krótko?
Włosy na obszarze, z którego będą pobierane mieszki muszą być ogolone na długość 1 mm. W przypadku osób z długimi włosami wykonującymi niewielki zabieg, możliwe jest wygolenie jedynie podłużnego fragmentu, który nie będzie widoczny po zabiegu.
- Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu?
Obszar pozabiegowy może być obrzęknięty i delikatnie zaczerwieniony przez 7-10 dni. W miejscu wszczepiania włosów widoczne są strupki utrzymujące się do 2 tygodni.
- Jak szybko po zabiegu można wrócić do pracy?
Decyzja należy do pacjenta. Rekomenduje się minimum trzy dni wolnego od pracy. Należy jednak pamiętać, że obrzęk i strupki będą widoczne przez około 7 dni.
- Kiedy efekty zabiegu stają się widoczne?
Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu przeszczepione włosy wypadają, co jest jak najbardziej prawidłową reakcją. Następnie stopniowo zaczynają odrastać. Po 4 miesiącach obserwuje się ok. 20% odrost włosów, kolejne 60 – 70% odrasta około ósmego miesiąca po zabiegu. Ostateczny efekt należy oceniać po roku.