Zakola to problem dotykający nie tylko mężczyzn – pojawiają się one również u kobiet, w tym bardzo młodych. Cofająca się linia włosów to źródło dyskomfortu związanego z utratą atrakcyjnego wyglądu i pewności siebie, warto więc poznać więcej informacji o tej przypadłości. Dowiedz się, jak rozpoznać zakola we wczesnej fazie i jak się ich skutecznie pozbyć.

Co to jest zakole?

Na pytanie, co to jest zakole, można odpowiedzieć, że to charakterystyczna, zauważalna i obniżająca jakość życia konsekwencja postępującego łysienia androgenowego. Z czasem ubytki włosów w okolicy skroni pogłębiają się – tworzą się wówczas właśnie zakola. Następnie włosy przerzedzają się na czubku głowy, a finalnie dochodzi do całkowitego wyłysienia. W konsekwencji nadmierne wypadanie włosów, cofająca się linia włosów i zakola to sygnały wskazujące, że w przyszłości mogą pojawić się problemy z łysieniem.

Obawiasz się łysienia androgenowego? Dowiedz się, czym jest łysienie androgenowe i jakie badania laboratoryjne należy przeprowadzić, aby potwierdzić wstępną diagnozę.

Jak wyglądają zakola? Jest to łysina o specyficznym, półkolistym kształcie, która jest zlokalizowana w obszarach nad skroniami. W początkowej fazie zakola są mało widoczne, z czasem jednak miejscowa utrata włosów staje się coraz bardziej zauważalna. W zaawansowanej fazie łysienia zakola przestają się wyróżniać, gdy dochodzi do ich połączenia z łysiną na czubku głowy (tonsurą). Efektem tego procesu jest powstanie dużego obszaru pozbawionego włosów – łysiny nie sposób ukryć, co może być źródłem obniżonej samooceny.

Od czego robią się zakola?

Chociaż zakola to problem dotykający wielu mężczyzn, dokładna przyczyna łysienia androgenowego wciąż nie jest znana. Od czego robią się zakola? Dysponując najnowszą wiedzą, specjaliści uważają, że powstawanie zakoli ma podłoże genetyczne. Jeżeli w danej rodzinie zakola występowały u kilku pokoleń mężczyzn, to najpewniej kolejne generacje również będą miały z nimi problem. lnaczej wygląda odpowiedź na pytanie, od czego są zakola u kobiet. Miejscowa utrata włosów może być wynikiem zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych ze zbyt dużą intensywnością. Przykładem może być zbyt mocne upinanie włosów.

Również zaburzenia gospodarki hormonalnej i restrykcyjna dieta nie pozostają bez wpływu na kondycję i gęstość włosów. Jak nie mieć zakoli? Jeśli zauważysz u siebie objawy łysienia lub przerzedzenia włosów, zdecydowanie warto udać się do specjalisty. Profesjonalista przeprowadzi dokładne badanie trichoskopowe, które pozwoli na szczegółową analizę stanu Twojej skóry głowy i włosów. Dzięki temu możliwe będzie precyzyjne zdiagnozowanie przyczyny problemu oraz opracowanie indywidualnie dostosowanej terapii, która skutecznie pomoże w odbudowie i poprawie kondycji włosów. Wczesna konsultacja u specjalisty to klucz do skutecznego leczenia i uzyskania optymalnych rezultatów.

co to są zakola i jak się ich pozbyć

Jak rozpoznać zakola na początkowym etapie?

Zakola nie pojawiają się z dnia na dzień – są one rezultatem procesu rozłożonego w czasie. To z kolei powoduje, że trudno uchwycić moment, w którym zaczynają się one kształtować. Jak rozpoznać zakola? Podstawą jest uważna obserwacja włosów. W pierwszej fazie włosy jedynie lekko się przerzedzają – do powstania wyraźnych zakoli jeszcze daleka droga. Jednak zmniejszenie gęstości owłosienia to pierwszy sygnał wskazujący na to, że w przyszłości może pojawić się problem z łysieniem – nie należy go lekceważyć.

Jak jeszcze można rozpoznać zakola? Tworzenie się zakoli można zaobserwować, porównując fotografie wykonane w pewnych odstępach czasu. Na to rozwiązanie powinny się zdecydować zwłaszcza osoby, które obawiają się, że mają predyspozycje genetyczne do łysienia. Jest ono skuteczne, gdyż pozwala łatwo dostrzec zmiany w wyglądzie linii włosów – porównywane zdjęcia muszą jednak zostać wykonane w tej samej pozie i oświetleniu.

Jak ukryć zakola? Sprawdzone sposoby

Dla wielu osób zakola to poważny problem natury nie tylko estetycznej – ich pojawienie się negatywnie wpływa na pewność siebie. Dobra wiadomość jest taka, że zakola można zamaskować. Jak skutecznie ukryć zakola? Podstawą jest dobrze dobrana fryzura, która będzie łatwa w codziennej stylizacji. Mężczyźni mogą zdecydować się choćby na:

  • wygodny i niewymagający układania buzz cut – włosy są krótkie, ale odpowiednio wycieniowane, dzięki czemu zakola nie zwracają na siebie uwagi;
  • quiff – ta propozycja przewiduje dłuższe włosy z boku, które odpowiednio zaczesane pozwalają ukryć zakola;
  • fringe – to fryzura dla mężczyzn preferujących dłuższe włosy; wystarczy je zaczesać na czoło, aby zakola pozostały niewidoczne.

Jak ukryć zakola u kobiet? Również decydując się na uczesanie, które pozwoli zamaskować ubytki włosów. W tym przypadku świetnie sprawdzą się wszystkie fryzury z grzywką lub grzywka w stylu curtain bangs. Możliwości jest jednak więcej – sięgnąć można też po akcesoria, np. opaski do włosów. Do tego dochodzą różne zabiegi, np. zagęszczania lub przeszczep włosów. Rozwiązaniem mogą być mikrowłókna – stosując je, można zarówno ukryć zakola, jak i zagęścić włosy.

Jak pozbyć się zakoli?

Maskowanie zakoli za pomocą odpowiednio dobranego uczesania czy akcesoriów do włosów to rozwiązania doraźne – nie eliminuje ono problemu. Tymczasem to właśnie na tym zależy wielu osobom, które borykają się z miejscowym łysieniem. Jak pozbyć się zakoli raz na zawsze? Jak leczyć zakola i nie dopuścić do pogłębiania się procesu łysienia? Z pomocą przychodzi współczesna medycyna, w której ofercie znajdują się przeszczepy włosów.

Przeszczep włosów to skuteczna metoda leczenia łysienia. Jest ona doceniana przez coraz większe grono pacjentów, o czym najlepiej świadczy rosnąca z roku na rok liczba wykonanych zabiegów przeszczepu włosów. Ponieważ metody przeszczepu włosów niezwykle szybko się rozwijają, to dziś do wykonania przeszczepu nie jest już potrzebny skalpel. Mowa tutaj o metodzie FUE, która pozostawia jedynie niewielką bliznę w miejscu pobrania mieszków włosowych.

Metoda przeszczepu włosów FUE ma zastosowanie w przypadku łysienia androgenowego, również efekty przeszczepu włosów tą metodą są zadowalające – podczas jednego zabiegu można uzyskać ok. 6000 włosów. Wykonany przeszczep jest przy tym trwały – przeszczepione włosy nie wypadają (poza początkową fazą, co jest zupełnie naturalnym procesem), dzięki czemu z biegiem czasu nie jest konieczny powrót do maskowania zakoli. Warto również rozważyć przeszczep sztucznych włosów. Ta rzadsza metoda jest szczególnie polecana dla pacjentów z bardzo rzadkimi włosami, gdzie klasyczny przeszczep może okazać się trudniejszy i mniej efektywny. Przeszczep sztucznych włosów oferuje szybszy czas gojenia, co jest istotne dla osób, które cenią sobie krótki okres rekonwalescencji.

Masz problem z zakolami? Nie chcesz tracić czasu na dobieranie uczesania czy maskowanie problemu? Umów się na konsultację ze specjalistą Derma Point – popraw jakość swojego życia i odzyskaj dobre samopoczucie.

Share this post

Powiązane wpisy

Wypełnij formularz

Skontaktujemy się z Tobą!

    Pola dodatkowe pomocne w procesie realizacji zapytania

    Dodaj zdjęcia: tyłu głowy, lewego boku głowy oraz prawego boku głowy.
    Format: JPG, PDF, JPEG, PNG, WEBP. Rozmiar: max 25MB.

    *informacje wymagane