Pacjenci rozważający przeszczep włosów mogą zastanawiać się, czy uzyskany rezultat będzie naturalny i trwały. Jakich efektów po przeszczepie włosów można się spodziewać?

Od czego zależą efekty przeszczepu włosów?

Efekty po przeszczepie włosów zależą od wielu czynników. Podstawową kwestią jest wybór metody. Przeszczep włosów metodą FUE ma kilka zalet – technika ta jest bezpieczna, mało inwazyjna, a uzyskane efekty przeszczepu włosów są bardzo naturalne.

Jednak nie tylko wybór techniki zabiegu ma wpływ na rezultaty przeszczepu – równie istotne są umiejętności i doświadczenie lekarza. Specjalista wykonujący przeszczep włosów musi:

 • zaprojektować nową linię włosów – aby włosy po przeszczepie wyglądały naturalnie,
 • określić optymalny kąt, pod jakim nowe mieszki włosowe są implantowane.

Przeszczep włosów metodą FUE może obejmować różne obszary, na przykład zakola. W przypadku miejsc całkowicie pozbawionych włosów po upływie roku od zabiegu konieczne może być wykonanie mniejszego przeszczepu. Dlaczego? Nakłucie wykonane igłą lub skalpelem zawsze jest trochę szersze niż łodyga włosa, który w tym miejscu wyrośnie. Stąd też, aby uzyskać optymalne efekty po przeszczepie włosów, na obszarze pozbawionym owłosienia specjalista może rekomendować wykonanie drugiego zabiegu. Przeszczep uzupełniający z reguły nie jest potrzebny wówczas, gdy zabieg był wykonywany w celu zagęszczenia włosów. W przypadku takich transplantacji rezultaty są z reguły od razu zadowalające.

Pierwsze efekty po przeszczepie włosów

Przeszczep włosów metodą FUE trwa od kilku do kilkunastu godzin. Na efekty transplantacji pacjenci muszą jednak poczekać dłużej. Jak długo? Wyróżnić można przybliżone okresy po zabiegu, w których widoczne są pierwsze rezultaty:

 • około 4 miesiące po przeszczepie można zaobserwować około 20 proc. odrost włosów,
 • około 8 miesięcy po zabiegu odrasta kolejne 60-70 proc. włosów.

Trzeba przy tym pamiętać, że rezultaty przeszczepu włosów są kwestią indywidualną i niektórzy pacjenci muszą poczekać na nie dłużej. Jednocześnie przeszczep włosów jest trwały. Dzieje się tak dlatego, że włosy pobierane są z obszarów, które nie są wrażliwe na DHT, czyli pochodną testosteronu odpowiedzialną za łysienie.

Wątpliwości pacjentów z niecierpliwością czekających na rezultaty przeszczepu włosów dotyczą tego, czy włosy po przeszczepie wypadają. Tak. Trzeba podkreślić, że wypadanie włosów po przeszczepie to zupełnie naturalna reakcja, która najczęściej ma miejsce w ciągu 2 pierwszych tygodni po zabiegu.

Kiedy można ocenić efekt przeszczepu włosów?

Jedno z częstszych pytań zadawanych przez pacjentów, którzy zdecydowali się na przeszczep włosów, dotyczy tego, po jakim czasie można zauważyć efekty przeszczepu włosów. Pierwsze efekty pojawiają się już po około 4 miesiącach, a kolejne po około 8 miesiącach od zabiegu, ale z oceną ostatecznego rezultatu trzeba poczekać przeciętnie rok. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn efekt przeszczepu włosów można ocenić właśnie po upływie 12 miesięcy od zabiegu. Jak uzyskać optymalne efekty?

Rezultaty przeszczepu włosów zależą zarówno od lekarza, jak i pacjenta. Aby uzyskać najlepszy efekt, warto:

 • wybrać renomowany gabinet, który zatrudnia doświadczonych lekarzy i zwiększyć szansę powodzenia zabiegu,
 • ściśle przestrzegać rekomendacji otrzymanych od lekarza – zalecenia po przeszczepie włosów dotyczą między innymi pielęgnacji obszaru poddanego zabiegowi.

Przeszczep włosów rozwiązuje problem na obszarze pozbawionym włosów lub tam, gdzie występują przerzedzenia. W przypadku łysienia androgenowego, które jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, to jednak za mało – potrzebna jest kompleksowa kuracja.

Aby zminimalizować ryzyko wypadania włosów na innych obszarach, konieczne jest ustalenie z lekarzem planu leczenia farmakologicznego. Dopiero wdrożenie takiej terapii w połączeniu z przeszczepem włosów przyniesie oczekiwane rezultaty – pozwoli odzyskać pewność siebie i atrakcyjny wygląd.


Powyższy wpis jest częścią autorskiego e-booka omawiającego przeszczepy włosów. Zapraszamy do pobrania i zapoznania się z jego zawartością.


Share this post

Powiązane wpisy

Wypełnij formularz

Skontaktujemy się z Tobą!

  Pola dodatkowe pomocne w procesie realizacji zapytania

  Dodaj zdjęcia: tyłu głowy, lewego boku głowy oraz prawego boku głowy.
  Format: JPG, PDF, JPEG, PNG, WEBP. Rozmiar: max 25MB.
  *informacje wymagane