Jest rzeczą całkowicie naturalną, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni po zabiegu przeszczepione włosy wypadają. Jest to jak najbardziej prawidłowa reakcja. Dopiero potem włosy zaczynają stopniowo odrastać na stałe. Po 4 miesiącach po przeszczepie obserwuje się ok. 20% odrost włosów. Kolejne 60 – 70% odrasta ok. 8 miesiąca po zabiegu, jednak u niektórych pacjentów na pojawienie się pierwszych nowych włosów trzeba czekać jeszcze dłużej.
Wyczekiwany efekt końcowy
Ostateczny efekt zabiegu należy oceniać po roku. Bardzo istotne dla końcowego efektu zabiegu jest przestrzeganie przez pacjenta wszystkich zaleceń. Kluczowe dla implantacji są pierwsze trzy doby po zabiegu. W celu przyspieszenia odrostu przeszczepionych graftów po 4 tygodniach można poddać się ostrzykiwaniom osoczem bogatopłytkowym. Zaleca się wykonanie 3 zabiegów co 4 tygodnie.
Od czego zależy efekt przeszczepu włosów?
Efekt końcowy zależy od wielu czynników. Po stronie lekarza wykonującego zabieg jest prawidłowe zaprojektowanie nowej linii włosów, tak aby wyglądały one naturalnie. Bardzo istotnym elementem zabiegu jest kąt, pod jakim nowe mieszki włosowe są implantowane. Istotną kwestią jest również gęstość nowo wszczepionych włosów. Przy wykonywaniu zabiegu zawsze należy pamiętać, że nakłucie wykonywane igłą lub skalpelem jest minimalnie szersze niż łodyga włosa, która w tym miejscu wyrośnie. Dlatego czasem po upływie roku w miejscu zabiegu wykonuje się kolejny, znacznie mniejszy przeszczep, by dogęścić wybrany rejon. Taka sytuacja zdarza się najczęściej w przypadku wykonywania zabiegu na obszarze całkowicie pozbawionym włosów np. na zakolach. Gdy zabieg wykonywany jest w celu zagęszczenia włosów w miejscach, w których one rosną, ale są przerzedzone, liczba wszczepianych gralów zazwyczaj jest mniejsza i bardzo rzadko konieczny jest zabieg uzupełniający.
Plan leczenia farmakologicznego
Ważne, by każdy pacjent jeszcze przed poddaniem się przeszczepowi miał ustalony w porozumieniu z lekarzem plan leczenia farmakologicznego mającego na celu zahamowanie dalszego postępu łysienia andorogenowego.