Okres rekonwalescencji po zabiegu jest bardzo krótki. Obszar dawczy całkowicie goi się zazwyczaj w ciągu tygodnia, a odrastające włosy ułatwiają ukrycie malutkich blizn. Bezpośrednio po zabiegu, pacjent ma założony opatrunek na tył głowy, który należy ściągnąć następnego dnia. Okolica dawcza szybko się goi i wymaga jedynie nawilżania dwa razy dziennie.
Pierwsze dni po przeszczepie włosów
Najważniejsze, by w pierwszych dniach po zabiegu szczególnie uważać, by nie uszkodzić przeszczepionych włosów poprzez np. nadmierne tarcie czy ucisk. Wykluczone są czapki i inne nakrycia głowy. Implantacja mieszków następuje w pierwszych trzech dobach. Dlatego przez pierwsze trzy noce pacjent powinien także uważać na pozycję w jakiej śpi. Najbezpieczniejsze jest spanie w tzw. rożku podróżnym, który stabilizując odcinek szyjny uniemożliwia przypadkowe wytarcie nowo wszczepionych włosów w poduszkę.
Pojawiające się obrzęki na twarzy
U niektórych pacjentów po zabiegu mogą wystąpić odwracalne obrzęki twarzy. Zdarzają się głównie po przeszczepach wykonywanych na zakola i przód głowy. Nie należy się nimi przejmować. Także obrzękiem czoła i okolic oczu, które widoczne są najczęściej zaraz po zabiegu i bywają efektem podania miejscowych środków znieczulających. Obrzęki zazwyczaj utrzymują się około tygodnia, po czym ustępują samoistnie, nie pozostawiając żadnych śladów. W celu zmniejszenia opuchlizny można w pierwszych dniach po zabiegu stosować chłodne okłady i masaż twarzy.
Przeszczep włosów, a codzienna higiena
Pierwsze mycie głowy szamponem można wykonać po 5 dniach. Do tego czasu należy systematycznie przemywać skórę solą fizjologiczną co 2-4 godziny. Niewielkie strupki pokrywające przeszczepione miejsca odpadają w przeciągu drugiego tygodnia.
Zalecenia po zabiegu w skrócie:
1-5 dni
- Systematycznie co 2-4 godziny należy przemywać obszar wszczepionych włosów solą fizjologiczną,
- Okolicę dawczą zaleca się smarować kremem Cicatridina,
- Wskazane jest, by unikać aktywności fizycznej i wysiłku oraz miejsc, w których zachodzi zwiększone ryzyko infekcji skóry głowy (np. basenu)
6-21 dni
- Można rozpocząć mycie głowy delikatnym szamponem o pH 5,5–5,8,
- Strumień wody używany do mycia obszaru przeszczepionych włosów nie powinien być zbyt mocny i gorący,
- Można rozpocząć aktywność fizyczną o niskiej intensywności (np. marsz).
Po 21 dniach
Skórę głowy oraz włosy można już myć i pielęgnować taką metodą jak przed zabiegiem. Dozwolona jest też na tym etapie aktywność fizyczna o wysokiej intensywności.