Transplantacja włosów to jedna z najskuteczniejszych, a zarazem jedyna trwała metoda walki z łysieniem. Nie należy jednak do najtańszych – stąd sporym zainteresowaniem cieszą się przeszczepy włosów w Turcji, gdzie oferowane są w znacznie niższej cenie. Co więc decyduje o kosztach zabiegów wykonywanych w Polsce, czym różnią się one od tych przeprowadzanych za granicą i dlaczego transplantacja włosów w Turcji nie jest rekomendowanym rozwiązaniem?

Co wpływa na wyższą cenę zabiegu przeszczepiania włosów w Polsce?

Jednym z głównych czynników wpływających na koszt zabiegu jes tmetoda przeszczepu. Przeszczepy włosów w Polsce najczęściej wykonuje się metodami FUT (Follicular Unit Transplantation) oraz FUE (Follicular Unit Extraction). Przez wzgląd na liczne zalety szczególną popularnością cieszy się drugi z wymienionych rodzajów. Przeszczep włosów FUE polega na pobraniu pojedynczych jednostek włosów bezpośrednio z obszaru dawczego – nie ma zatem konieczności wycinania całego płata skóry, dzięki czemu blizna jest mikroskopijna, a odrastające włoski ułatwiają jej ukrycie. Metoda FUE jest przy tym małoinwazyjna i praktycznie bezbolesna, a okres rekonwalescencji po zabiegu jest bardzo krótki – gojenie obszaru dawczego trwa zazwyczaj około tygodnia.

Przeszczepy włosów przeprowadzane przy użyciu metody FUE należą jednak do wyjątkowo żmudnych i wymagających ogromnej precyzji zabiegów. Ponadto trwają od 4 do nawet 12 godzin i mogą być wykonywane wyłącznie przez doświadczony i wykwalifikowany zespół. W istotnym stopniu przekłada się to na ich ostateczny koszt – choć należy w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku tej metody prawdopodobieństwo przyjęcia wszczepionych mieszków wynosi około 95%, a uzyskany efekt jest bardzo naturalny.

Wpływ na to, ile kosztuje przeszczep włosów w Polsce, ma również liczba pobranych i wszczepionych mieszków włosowych. Przykładowo zakola wymagają przeszczepienia około 800-1000 graftów, zakola z okolicą czubka głowy – 1500-2000 graftów, a tonsura, czyli tył głowy – około 1000 graftów. Z kolei do przeszczepu włosów na całej głowie trzeba pobrać i wszczepić około 3000 graftów. Nie bez znaczenia pozostaje też używany podczas przeszczepów włosów w Polsce sprzęt – w przypadku metody FUE do zabiegu wykorzystuje się wysokiej klasy, specjalistyczne urządzenia wraz z akcesoriami.

Dlaczego to zły pomysł by wykonać przeszczep włosów w Turcji?

W sieci pojawia się coraz więcej ogłoszeń, zachęcających do wykonania przeszczepu włosów w Turcji. Głównym czynnikiem, który decyduje o stale rosnącej popularności tego rozwiązania, jest przede wszystkim niższa cena zabiegów. Przeszczepy włosów w Turcji z punktu widzenia osób mieszkających w Polsce są stosunkowo tanie, jednak tak jak w przypadku wszystkich zabiegów przeprowadzanych za granicą, trzeba uważać na oszustów i naciągaczy już na etapie wyszukiwania oferty.

W przypadku przeszczepów włosów w Turcji podstawowym problemem jest fakt, że w tym kraju pacjenci są kwalifikowani nawet do bardzo dużych zabiegów, wymagających przeszczepienia aż 4000-5000 graftów – podczas gdy za bezpieczne uznaje się pobranie maksymalnie 3000 mieszków. Pobranie tak dużej liczby przeszczepów wiąże się z dużym ryzykiem, może skutkować znacznym przerzedzeniem obszaru dawczego, przez co efekty zabiegu są dalekie od oczekiwanych. Choć nie należy generalizować, takie postępowanie często jest motywowane wyłącznie chęcią zysku, bez zważania na bezpieczeństwo i samopoczucie pacjenta. Decyzja o kwalifikacji pacjentów do dużych zabiegów może także wynikać ze zbyt małego doświadczenia osoby wykonującej zabieg. Niekiedy tureccy specjaliści dzielą też wielokrotne mieszki na pojedyncze, czego robić nie należy. Ceny przeszczepów włosów w Turcji często są obniżane do minimum również kosztem zachowania podstawowych zasad higieny.

Istotnym problemem jest też za szybki powrót do kraju po przeszczepie włosów w Turcji – nierzadko nawet po jednym dniu od wykonania zabiegu. Pacjenci nie zdają sobie jednak sprawy, że różnice ciśnień, do jakich dochodzi podczas podróży samolotem, mogą spowodować, że większy odsetek przeszczepionych mieszków nie przyjmie się. Kolejną kwestią jest brak opieki pozabiegowej. Zdarza się, że do naszej kliniki zgłaszają się pacjenci z powikłaniami po przeszczepie włosów w Turcji, spowodowanymi brakiem odpowiednich warunków sanitarnych czy błędami w sztuce lekarskiej. Niektórzy zwracają się do nas również z pytaniami o dalsze postepowanie pielęgnacyjne, ponieważ na miejscu nie uzyskali wyczerpujących informacji, a po powrocie do kraju zostali pozbawieni kontaktu z lekarzem prowadzącym. Należy więc pamiętać, że niski koszt przeszczepu włosów w Turcji nie bierze się z niczego.

Najlepsza klinika przeszczepu włosów w Polsce – jaką wybrać?

Szukając najlepszej kliniki przeszczepu włosów w Polsce, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Kluczowym czynnikiem jest doświadczenie lekarza przeprowadzającego zabieg oraz kwalifikacje biorących w nim udział specjalistów. Przed przeszczepem włosów powinien on dokonać rzetelnej diagnostyki pacjenta oraz wspólnie z nim opracować plan zabiegu i późniejszą terapię farmakologiczną, niezbędną dla utrzymania naturalnego i trwałego efektu. Istotnym kryterium wyboru kliniki przeszczepu włosów w Polsce jest więc też dobra komunikacja – dzięki temu pacjent będzie właściwie przygotowany do zabiegu oraz dalszego leczenia, a w razie potrzeby będzie mógł skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Ważnym aspektem są także warunki sanitarne, które mają wpływ na bezpieczeństwo zabiegu.

W Dermapoint wiemy, że priorytetem dla pacjenta, który decyduje się na tak dużą inwestycję czasową i finansową, jest uzyskanie dobrego, trwałego i naturalnego efektu – i taki sam cel przyświeca specjalistom wykonującym przeszczepy włosów w naszej klinice.


Powyższy wpis jest częścią autorskiego e-booka omawiającego przeszczepy włosów. Zapraszamy do pobrania i zapoznania się z jego zawartością.


Share this post

Powiązane wpisy

Wypełnij formularz

Skontaktujemy się z Tobą!

    Pola dodatkowe pomocne w procesie realizacji zapytania

    Dodaj zdjęcia: tyłu głowy, lewego boku głowy oraz prawego boku głowy.
    Format: JPG, PDF, JPEG, PNG, WEBP. Rozmiar: max 25MB.
    *informacje wymagane