Ceny przeszczepu włosów różnią się w zależności od miejsca, w którym są przeprowadzane. Koszt zabiegu jest zależny przede wszystkim od metody, jaką przeszczep jest wykonywany w danej klinice.

FUT i FUE – porównanie metod

Zabiegi wykonywane metodą FUT czyli strip są tańsze niż FUE, ponadto trwają krócej, a koszty ich wykonania są niższe. Minusami są jednak zdecydowanie dłuższy czas rekonwalescencji oraz linijna blizna, która czasami jest bardzo widoczna i trudno ją zamaskować. Zabiegi wykonywane metodą FUE należą do małoinwazyjnych, a więc w zasadzie bezbolesnych. Pacjent dochodzi do siebie w bardzo szybko, a po zabiegu nie ma żadnych widocznych blizn. Jednak czas trwania przeszczepu jest o wiele dłuższy niż w przypadku FUT. Zabieg  wymaga bowiem dużej precyzji i skupienia ze strony minimum trzyosobowego zespołu wykonującego go. Dla przykładu przeszczep 1 000 graftów metodą FUE trwa ok. 6 godzin, a 3 500 graftów – aż 12 godzin.

Zabieg przeszczepu włosów tym sposobem jest niezwykle żmudny i wymaga dużego doświadczenia całego zespołu, a przede wszystkim lekarza. Sztuką  jest bowiem takie zaplanowanie i rozmieszczenie nowych mieszków włosowych, aby   konieczne było pobranie ich jak najmniejszej ilości. Dzięki temu oszczędzany jest obszar dawczy. Należy pamiętać, że u większości pacjentów w okolicy potylicy jest jedynie około 20% pojedynczych graftów, pozostałe są podwójne, potrójne lub nawet poczwórne.

Ilość gaftów ma wpływ na cenę

Ilość pobranych i wszczepionych przeszczepów to także czynnik decydujący o cenie zabiegu. Koszty zabiegu zwiększa ponadto konieczność użycia wysokiej klasy sprzętu wraz z akcesoriami potrzebnego do wykonania zabiegu. Decydując się na przeszczep należy liczyć się z wydatkiem od ok. 8000 zł do nawet 30 000 zł w zależności od wielkości obszaru wymagającego przeszczepu i      –  co za tym idzie – ilości mieszków włosowych konicznych do przeszczepienia. Dla przykładu: zakola wymagają przeszczepu około 800 – 1 000 graftów, zakola z przeszczepem okolicy czubka głowy – 1500 – 2000 przeszczepów, a tonsura (tył głowy) – około 1000 graftów. Przeszczep włosów na całej głowie (tonsura + okolice czubka głowy i zakola) wymaga pobrania 3000 graftów. W większości klinik cena jednostkowa za pojedynczy przeszczep spada wraz z sumaryczną ilością przeszczepionych mieszków. Im większy zabieg, tym cena za pojedynczy przeszczep jest niższa.

Uważaj na oszustów!

Na rynku coraz częściej można spotkać anonsy zachęcające do poddania się przeszczepowi włosów w Turcji, gdzie ceny zabiegów są znacznie niższe. Niosą one jednak za sobą spore ryzyko. W Turcji pacjenci często są kwalifikowani do zabiegów bardzo dużych, wymagających aż 4000 – 5000 przeszczepów. Tymczasem pobranie tak dużej ilości mieszków może skutkować znacznym przerzedzeniem się strefy dawczej. Efekty takiego zabiegu są dalekie od oczekiwanych. Tureccy specjaliści stawiają na zysk, nie dbając o bezpieczeństwo i samopoczucie pacjenta. Czasem         decyzja o pobraniu tak dużej ilości mieszków do przeszczepu może wynikać ze zbyt małego doświadczenia ze strony osoby przeprowadzającej zabieg lub z dzielenia wielokrotnych mieszków na pojedyncze, czego robić nie należy. Ponadto koszty zabiegu, obniżane w Turcji do minimum, nie gwarantują zachowania podstawowych zasad higieny. Pacjenci po zabiegach w Turcji nierzadko już następnego dnia decydują się na powrót do domu samolotem, choć różnice ciśnień mogą spowodować, że większy odsetek przeszczepionych mieszków nie przyjmie się.

Problemem jest też brak opieki pozabiegowej. Zdarza się, iż do naszej kliniki zgłaszają się pacjenci z powikłaniami po zabiegach wykonywanych w Turcji, spowodowanymi brakiem odpowiednich warunków sanitarnych, błędami w sztuce lekarskiej czy po prostu z    pytaniami o dalsze postępowanie pielęgnacyjne. Z ich przekazów wynika, że na miejscu nie uzyskali wyczerpujących informacji, a po powrocie do kraju zostali pozbawieni kontaktu z lekarzem prowadzącym w Turcji. Warto więc pamiętać, że niska cena zabiegu nie bierze się z niczego.

Jak więc wybrać klinikę, której można zaufać?

Uzyskanie dobrego i  trwałego efektu – taki jest cel pacjenta, który decyduje się na tak dużą inwestycję zarówno finansową jak i czasową. Taki też cel powinien przyświecać specjalistom kliniki, którą się wybierze. Przeszczepione włosy powinny wyglądać naturalnie i nie wypadać w następnych latach życia. Lekarz przeprowadzający zabieg musi więc być doświadczonym specjalistą, który dokona rzetelnej diagnostyki pacjenta i wspólnie z nim opracuje nie tylko plan zabiegu, ale też dalszą terapię farmakologiczną, konieczną dla utrzymania naturalnego i trwałego efektu przeszczepu.

Wydaje się więc, że podstawowym kryterium wyboru kliniki powinna być dobra komunikacja, dzięki której pacjent będzie właściwie przygotowany do zabiegu i dalszego leczenia oraz duże doświadczenie lekarza wykonującego przeszczep. Jednak równie ważną sprawą jest, by w wybranej    klinice panowały odpowiednie warunki sanitarne, a po zabiegu pacjent miał zagwarantowany stały kontakt z lekarzem prowadzącym.


Powyższy wpis jest częścią autorskiego e-booka omawiającego przeszczepy włosów. Zapraszamy do pobrania i zapoznania się z jego zawartością.


Share this post

Related Post

Leave a Comments