dermatoskopia

Kapilaroskopia

Kapilaroskopia jest podstawowym narzędziem diagnostycznym mikrokrążenia. Polega na nieinwazyjnej ocenie drobnych naczyń krwionośnych zlokalizowanych w obrębie wałów paznokciowych. Te drobne naczynia nazywane są również kapilarami, stąd nazwa tej techniki obrazowania – kapilaroskopia.

Jest to podstawowa metoda diagnostyczna w poszukiwaniu przyczyn objawu Raynauda, czyli napadowego marznięcia i blednięcia/sinienia palców rąk oraz stóp. Sam objaw jest niezwykle częsty, gdyż dotyczy nawet 10-20% społeczeństwa, ale należy pamiętać, że może to być pierwszy zwiastun chorób tkanki łącznej, tj. twardzina układowa, toczeń rumieniowaty czy też zapalenie skórno-mięśniowe.

ZALECENIA PRZED BADANIEM

  • 2 tygodnie przed badaniem należy zaprzestać wszelkich czynności mogących prowadzić do przerwania  ciągłości „skórek” palców rąk tj. zabiegi manicure, wycinanie „skórek”.
  • 2 godziny przed zabiegiem nie należy również pić kawy i palić papierosów.


PRZEBIEG BADANIA

Badanie trwa około 15 minut. Po nałożeniu kropli olejku immersyjnego przeprowadzana jest ocena mikrokrążenia w obrębie wałów paznokciowych, najczęściej palców III i IV obu rąk (alternatywnie w obrębie palców stóp). Badanie przeprowadzane jest za pomocą wideokapilaroskopu, co pozwala cyfrową dokumentację obrazów i przedstawienie Pacjentowi zmian naczyniowych na monitorze komputera. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, w związku z tym od razu można wrócić do codziennych czynności. W gabinecie Derma Point badanie wykonywane jest przez dr Bartosza Miziołek, który ukończył specjalistyczny kurs kapilaroskopii organizowany przez Europejskie Towarzystwo Reumatologiczne EULAR (European League Againt Rheumatism).

Kapilaroskopia 300 zł
Zabieg kapilaroskopia zdjęcie
kapilaroskopia
kapilaroskopia zdjęcie