Minoksydyl – jak stosować lek na wypadanie włosów?
Minoksydyl to chemiczny związek organiczny, który jest wykorzystywany w preparatach zapobiegających łysieniu androgenowemu. Dolegliwość ta występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Na czym polega działanie tego związku? W jaki sposób stosować produkty, w których znajduje się minoksydyl?
Co to jest minoksydyl?
Minoksydyl stanowi pochodną lekarstwa dihydralazyna, którego podstawowym zadaniem jest obniżanie ciśnienia. Dlatego też na początku substancja ta była stosowana doustnie w celu leczenia zaburzeń ciśnienia. Wkrótce jednak przez przypadek odkryto dodatkowe właściwości minoksydylu. Okazało się, że minoksydyl, rozszerzając naczynia w skórze, prowadzi do lepszego ukrwienia mieszków włosowych, a tym samym bilansuje działanie hormonów męskich u pacjentów z łysieniem androgenowym. Specjaliści zdecydowali więc o jego wykorzystywaniu w leczeniu łysienia androgenowego.
Związek ten jest bezpieczny, a przy tym bardzo skuteczny. W Polsce dostępny jest w postaci płynu, który należy wcierać w obszar łysienia dwa razy dziennie. Nie wolno go stosować doustnie. Specyfik nie należy do grupy kortykosteroidów. Niekiedy bywa mylony z innymi, znacznie bardziej inwazyjnymi lekarstwami wykorzystywanymi w celu pobudzenia wzrostu włosów, takimi jak piramidyna czy finasteryd.
Jak stosować minoksydyl?
Minoksydyl to substancja, którą mogą z powodzeniem stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni cierpiący na łysienie androgenowe. To choroba, w której dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych. Dzięki miejscowemu używaniu preparatów z minoksydylem można zahamować oraz zmniejszyć skutki tej choroby.
Środki z tą substancją są także zalecane dla osób po przeszczepach włosów. Liczne badania wykazały bowiem, że dzięki używaniu minoksydylu pacjenci uzyskiwali znacznie skuteczniejsze rezultaty w leczeniu.
W trakcie używania preparatów z minoksydylem trzeba również wziąć pod uwagę stężenie substancji w produkcie. Stosowanie wcierek albo płynów o zbyt wysokim stężeniu może powodować powstawanie zarostu na twarzy. Dlatego też mężczyźni mogą stosować preparaty o stężeniu wyższym, z kolei kobiety powinny używać środków o niższym stężeniu. Trzeba przy tym pamiętać, że specyfiki o stężeniu wynoszącym ok. 15% bywają groźne, ponieważ mogą wpływać na obniżenie ciśnienia, dlatego ich używanie należy skonsultować z lekarzem.
Minoksydyl – w jakich preparatach występuje?
Minoksydyl to związek powszechnie używany w wielu preparatach na porost włosów. Do specyfików z tym składnikiem, które cieszą się największym zainteresowaniem pacjentów, należą przede wszystkim:
- Loxon – w Polsce jest dostępny w stężeniu 2 oraz 5%, z kolei w USA występuje w mocniejszych stężeniach, wynoszących nawet 15%;
- Regalok – płyn do użytku zewnętrznego o stężeniu 2%;
- Alopexy – płyn do użytku zewnętrznego o stężeniu 5%;
- Piloxidil – płyn do zewnętrznego stosowania o stężeniu 2%;
- Alocutan – w formie płynu do zewnętrznego wykorzystania, stężenie 2%;
- Minovivax – płyn do użytku zewnętrznego o stężeniach 2 albo 5%;
- Alocutan Forte – występuje w formie płynu do zewnętrznego używania o stężeniu 5%.
Jak stosować minoksydyl?
Minoksydyl to substancja, którą mogą z powodzeniem stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni cierpiący na łysienie androgenowe. To choroba, w której dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych. Dzięki miejscowemu używaniu preparatów z minoksydylem można zahamować oraz zmniejszyć skutki tej choroby.
Środki z tą substancją są także zalecane dla osób po przeszczepach włosów. Liczne badania wykazały bowiem, że stosowanie minoksydylu 4 tygodnie po zabiegu przeszczepu przyspiesza odrost nowych włosów.
W trakcie używania preparatów z minoksydylem trzeba wziąć pod uwagę stężenie substancji w produkcie. Stosowanie wcierek albo płynów o zbyt wysokim stężeniu może powodować powstawanie zarostu na twarzy. Dlatego też mężczyźni mogą stosować preparaty o stężeniu wyższym, z kolei kobiety powinny używać środków o niższym stężeniu. Trzeba przy tym pamiętać, że specyfiki o stężeniu wynoszącym ok. 15% bywają groźne, ponieważ mogą wpływać na obniżenie ciśnienia, dlatego ich używanie należy skonsultować z lekarzem.
Działania niepożądane i przeciwwskazania
Preparaty z minoksydylem należą do bezpiecznych specyfików, ale – jak w przypadku każdego rodzaju środków leczniczych – trzeba je stosować z umiarem i według wytycznych producenta. Przede wszystkim nie wolno ich stosować na skórę z ranami albo innego typu uszkodzeniami, ponieważ przedostanie się minoksydylu do organizmu wiąże się z ryzykiem znacznego spadku ciśnienia i występowania innych niepożądanych działań.
Nadmierne owłosienie u pacjentów przewlekle stosujących minoksydyl wynika ze spływania preparatu na skórę twarzy w przypadku położenia się spać bezpośrednio po aplikacji płynu. Minoksydyl powoduje poprawę ukrwienia włosów mieszkowych na twarzy, prowadząc do ich wzmocnienia się, a tym samym pojawienia się owłosienia w niepożądanych miejscach. Ważne więc, aby po aplikacji preparatu nie kłaść się od razu spać. Zaleca się stosowanie leku co najmniej 2 godziny przed położeniem się do łóżka, aby uniknąć przeniesienia preparatu na poduszkę, a z niej na twarz podczas wypoczynku.
Kolejnym, na szczęście przejściowym objawem niepożądanym po zastosowaniu minoksydylu, może być wzmożone wypadanie włosów w pierwszych 2 miesiącach stosowania leku. W wyniku poprawy ukrwienia mieszków włosowych i lepszego ich odżywienia następuje przyspieszenie przejścia włosów będących w fazie przejściowej do fazy wypadania. Etap wzmożonego wypadania ustępuje samoistnie, gdyż po wypadnięciu włosów mieszki włosowe szybko wchodzą w fazę anagenu, czyli wzrostu.
Podrażnienie skóry głowy i kontaktowe zapalenie skóry częściej występują podczas stosowania preparatu 5%, najprawdopodobniej w związku z większym stężeniem glikolu propylenowego w podłożu. W przypadku pojawienia się świądu i zaczerwienia w miejscu aplikacji minoksydylu można zastosować preparat na innym podłożu, np. piankę z minoksydylem 5%. Preparat ten jest niedostępny w polskich aptekach, ale można go bez przeszkód kupić w internecie.
Należy też pamiętać, że lek jest skuteczny w terapii łysienia androgenowego, ale wymaga systematyczności. Pierwsze efekty lecznicze należy oceniać po 6 miesiącach regularnego stosowania leku.