Jak przebiega przeszczep włosów?
Na pełen zabieg przeszczepu włosów składają się cztery etapy. Z uwagi na to, jak wygląda przeszczep włosów, zabieg wymaga ogromnej precyzji – w zależności od liczby pobranych graftów może więc trwać od 4 do nawet 12 godzin.
Etap 1: Znieczulenie
Pierwszy etap polega na wyznaczeniu i znieczuleniu całego obszaru dawczego, a następnie nacięciu naskórka w tym miejscu za pomocą sztancy (tylko do tego momentu wykorzystuje się do pomocy robota). Przed rozpoczęciem zabiegu włosy w obszarze dawczym muszą zostać ogolone na długość 1 mm.
Etap 2: Pobieranie graftów
Drugi etap obejmuje pobieranie pojedynczych mieszków z uprzednio naciętego obszaru dawczego. Mieszki wyjmuje się za pomocą pęsety i umieszcza w zimnym roztworze soli fizjologicznej. Co ważne, każdy pobrany mieszek włosowy musi zostać sprawdzony pod mikroskopem pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Dzięki tej procedurze prawdopodobieństwo przyjęcia się wszczepionych mieszków wynosi aż 95%. W zależności od liczby pobieranych graftów, etap ten trwa zazwyczaj od 1 do 3 godzin (im więcej mieszków, tym dłużej). Do tego momentu pacjent przez cały czas znajduje się w pozycji na brzuchu.
Etap 3: Nakłucia i projekt obszaru biorczego
Trzeci etap jest kluczowy dla efektu całego zabiegu. Polega na nakłuciu obszaru biorczego pod odpowiednim kątem i w odpowiednim kierunku. Do nakłuć wykorzystuje się igłę, której rozmiar dostosowany jest do wielkości pobranych mieszków włosowych. Wszystko odbywa się pod znieczuleniem i zazwyczaj zajmuje do 2 godzin. Od prawidłowego przebiegu tego etapu przeszczepu zależy, jak włosy będą rosły i jak będą się układać, a tym samym – czy rezultat będzie naturalny i satysfakcjonujący dla pacjenta.
Etap 4: Wprowadzenie mieszków włosowych do nakłuć
Ostatni etap jest tym najprzyjemniejszym dla pacjenta i odbywa się w pozycji siedzącej. Polega na wprowadzeniu mieszków włosowych do przygotowanych wcześniej nakłuć. Jest to etap, podczas którego ważna jest bardzo duża dokładność i cierpliwość osoby, która wykonuje zabieg.
Po przeprowadzeniu wszystkich czterech etapów zabieg przeszczepu włosów uznaje się za zakończony. Ostatnią rzeczą jest założenie opatrunku na cały obszar dawczy. Dalsza pielęgnacja i ochrona obszaru przeszczepu są już w rękach pacjenta – kluczowe są pierwsze trzy doby, gdy przeszczepione mieszki implantują się.
Skąd bierze się włosy do przeszczepu?
W pierwszej kolejności włosy do przeszczepu bierze się z okolicy potylicznej (z tyłu głowy) i skroniowej (nad uszami). Nie jest to bez znaczenia, ponieważ owłosienie w tych obszarach nie ma receptorów dla androgenów (hormonów), dlatego stanowi idealny obszar do przeszczepu. Co to znaczy? Włosy w tych miejscach występują nawet u osób z zaawansowanym łysieniem. Skąd bierze się włosy do przeszczepu, jeżeli liczba mieszków włosowych możliwa do pobrania z tych obszarów jest niewystarczająca? Brakującą ilość można przeszczepić także z klatki piersiowej, kończyn dolnych czy okolicy łonowej. Za bezpieczne uznaje się pobranie maksymalnie 3000 mieszków.
FUE – nowoczesna metoda transplantacji włosów
Podsumowując, obecnie najnowocześniejszą i rekomendowaną metodą jest przeszczep włosów FUE (Follicular Unit Excision), który można przeprowadzać u pacjentów niezależnie od przyczyny ubytku owłosienia metoda FUE polega na przeniesieniu całych pojedynczych mieszków włosowych z obszaru dawczego na obszar biorczy. Do poboru mieszków wykorzystuje się specjalne metalowe urządzenie zwane sztancą, które delikatnie i bez uszkodzenia wydobywa je ze skóry. Zabieg może odbyć się w pełni manualnie lub przy użyciu takich aparatów jak: WAW, SAFER, Neogral czy robot ARTAS. Różnica pomiędzy poszczególnymi urządzeniami polega jedynie na sposobie wprowadzania sztancy w wibracje.