1. Tylko młodzi mężczyźni mogą skorzystać z nowoczesnych metod przeszczepów włosów
Wielu pacjentów uważa, że przeszczep włosów powinien być wykonywany tylko u młodych mężczyzn. Tymczasem prawda jest taka, że panom poniżej 25 roku życia taki zabieg często nie jest potrzebny. Wystarcza szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii farmakologicznej, by powstrzymać łysienie. U osób dojrzałych z kolei łatwiej przewidzieć zasięg łysienia w przyszłości i zaplanować linię włosów.
Coraz częściej włosy przeszczepia się także kobietom. Wskazaniami do takich zabiegów u pań są łysienie androgenowe, bliznowaciejące oraz wystąpienie blizn.
2. Przeszczepione włosy nie wyglądają naturalnie
Stare techniki polegały na przeszczepianiu dużych kępek włosów i to rzeczywiście dawało nienaturalny efekt fryzury lalki. W erze zabiegów wykonywanych innowacyjną metodą FUE, która polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych i wszczepianiu ich w skórę nie symetrycznie, ale pod odpowiednim kątem i w określonym kierunku, udaje się uzyskać bardzo naturalny efekt fryzury.
3. Przeszczepione włosy wymagają specjalistycznej opieki po zabiegu
Po zabiegu tylko przez okres dwóch pierwszych tygodni należy bardzo delikatnie traktować obszar dawczy. Potem przeszczepione włosy można farbować, obcinać i układać w dowolny sposób. Przeszczepione mieszki po implantacji zachowują się jak normalne włosy i nie wymagają stosowania żadnych specjalistycznych kosmetyków czy zabiegów.
4. Włosy przeszczepia się od innych osób
Nieprawda. Nie można przeszczepić włosów jednego pacjenta innemu. Zabieg przeszczepienia włosów polega na przeniesieniu mieszków włosowych pozbawionych receptorów w obszar gdzie włosy przerzedziły się lub całkowicie zanikły u tego samego pacjenta. W przypadku wszczepienia mieszków włosowych od innego pacjentka, mieszki włosowe nie zaimplantowałyby się ze względu na brak zgodności tkankowej.
5. Efekty zabiegu nie są trwałe
Efekt przeszczepu jest trwały. Oznacza to, że przeszczepione włosy już nigdy nie wypadną. Włosy przeszczepione z tyłu i z boku głowy są odporne na działanie dihydrotestosteronu. Hormon ten odpowiada za miniaturyzację mieszków włosowych. W związku z tym, włosy przeszczepione nie wypadają w przebiegu łysienia andorogenowego. Należy jednak pamiętać, że łysienie androgenowe wymaga leczenia dermatologicznego zarówno w początkowych okresach wzmożonego wypadania włosów, jak i po przeszczepie.
6. Tylko raz w życiu można wykonać zabieg
FUE jest na tyle delikatną metodą, nie pozostawiającą śladu w obszarze dawczym, że zabieg można powtarzać. Kolejne zabiegi wykonujemy najczęściej celem zagęszczenia pierwotnego obszaru zabiegowego albo u pacjentów, którzy po zabiegu nie stosowali terapii hamującej postęp łysienia androgenowego. Dość często do naszej kliniki trafiają pacjenci, którzy wiele lat temu mieli wykonany zabieg metodą strip i teraz chcą wykonać przeszczep metodą FUE, by zatuszować blizny powstałe po pierwszym zabiegu lub zagęścić obszar zabiegowy.
7. Transplantacja włosów jest bardzo droga
Zabieg wykonywany metodą FUE z pewnością nie należy do tanich. Ale jest to zabieg jednorazowy, który daje trwałe efekty na całe życie.