Zakola czy zbyt rzadkie włosy często są źródłem kompleksów. Przeszczep włosów metodą FUE rozwiązuje ten problem i przywraca pewność siebie. Aby jednak uzyskać optymalny rezultat, konieczne jest przestrzeganie określonych zasad. Poznaj najważniejsze zalecenia po przeszczepie włosów
Zalecenia po zabiegu przeszczepu włosów – pierwsze dni
Powodzenie każdego zabiegu w dużym stopniu zależy od przestrzegania przez pacjenta zaleceń otrzymanych od lekarza. Zalecenia po przeszczepie włosów w pierwszych dniach po zabiegu mają głównie ograniczyć ryzyko uszkodzenia przeszczepionych włosów poprzez nadmierne tarcie czy ucisk. Ich lista nie jest też długa.
Jakie są zalecenia po zabiegu przeszczepu włosów? Pacjent powinien:
- zrezygnować z nakryć głowy – wykluczone jest korzystanie z czapek, chust czy kapeluszy,
- w czasie snu korzystać z zagłówka podróżnego – zapobiegnie on przypadkowemu wytarciu przeszczepionych włosów,
- zrezygnować z basenu – ze względu na zwiększone ryzyko rozwoju infekcji skóry głowy,
- zrezygnować z suszarki – gorący strumień powietrza niekorzystnie działa na obszar przeszczepiony.
Implementacja mieszków ma miejsce w ciągu pierwszych trzech dób po zabiegu. Dlatego też zalecenia po przeszczepie włosów należy wdrożyć od razu. W przeciwnym razie efekty przeszczepu włosów mogą odbiegać od pożądanych.
Codzienna pielęgnacja po zabiegu przeszczepu włosów
Pacjenci, którzy zdecydowali się na przeszczep włosów, muszą pamiętać nie tylko o zaleceniach po zabiegu – równie istotna jest prawidłowa pielęgnacja obszaru wszczepionych włosów. Jak należy o niego prawidłowo dbać? Rodzaj zabiegów pielęgnacyjnych zależy od tego, jak wiele czasu upłynęło od przeszczepu.
Od 1 do 5 dni po przeszczepie włosów
W pierwszych dniach po przeszczepie włosów pielęgnacja obszaru poddanego zabiegowi powinna być intensywna. Pacjent musi:
- co 2-4 godziny przemywać obszar wszczepionych włosów solą fizjologiczną – w pierwszym i drugim dniu po zabiegu czynność tę można powtarzać jeszcze częściej,
- 2 razy dziennie smarować obszar dawczy kremem Cicatridina – to krem przyspieszający proces gojenia ran.
W pierwszym okresie po zabiegu pacjent powinien też unikać aktywności fizycznej – organizm powinien mieć czas na regenerację.
Od 6 do 21 dni po przeszczepie włosów
Po upływie pierwszych 5 dni po przeszczepie pacjent może umyć włosy szamponem. Jaki szampon po przeszczepie włosów będzie najlepszy? Przy wyborze tego kosmetyku warto kierować się pH – optymalny będzie delikatny szampon o pH 5,5-5,8. Równie istotne są temperatura i strumień wody. Woda nie powinna być za gorąca, aby nie podrażnić obszaru poddanego przeszczepowi, z kolei strumień wody nie może być zbyt mocny. Podsumowując, w okresie od 6 do 21 dnia do pielęgnacji skóry głowy sprawdzi się:
- delikatny szampon o pH 5,5-5,8,
- niezbyt mocy strumień wody,
- miękki ręcznik, którym należy delikatnie osuszyć włosy.
W drugim tygodniu po przeszczepie powinny też odpaść niewielkie strupki pokrywające przeszczepione miejsce.
Pacjenci mogą rozpocząć aktywność fizyczną, ale o niskiej intensywności. Przykładem mogą być marsze.
Po 21 dniach po przeszczepie włosów
Pacjent może powrócić do swoich nawyków dotyczących pielęgnacji włosów. Dotyczy to zarówno techniki mycia włosów, jak i szamponów, odżywek czy innych środków do stylizacji fryzury. Po upływie 21 dni od przeszczepu włosów nie ma już też ograniczeń co do intensywności wysiłku fizycznego.
Dodatkowe zalecenia po przeszczepie włosów
Przeszczep włosów to zabieg chirurgiczny, który jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Efektem ubocznym podania środka znieczulającego może być jednak obrzęk twarzy. Jest to zjawisko przejściowe, które najczęściej utrzymuje się przez okres tygodnia i ustępuje samoistnie, nie pozostawiając żadnych śladów.
Obrzęki twarzy nie pojawiają się u każdego pacjenta, który zdecydował się na przeszczep włosów. Najczęściej występują po zabiegach wykonywanych na zakola i przód głowy. Aby zmniejszyć opuchliznę, pacjent może stosować chłodne okłady i wykonywać masaż twarzy.
W Dermapoint przeszczep włosów wykonują jedynie doświadczeni lekarze. Każdy pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia dotyczące obszaru poddanego zabiegowi przeszczepu. W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości można też zwrócić się do lekarza, który udzieli wyczerpujących wyjaśnień.